Haber Detayı
03 Kasım 2022 - Perşembe 07:45
 
Eğitim çalışanları iş bıraktı, binlerce çalışan İzmit Kent Meydanını doldurdu
Sendikaların ortak kararı ile tüm Türkiye’de öğretmenler bugün iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Sendikaların başkanları, “Sadece kanuna karşı değil eğitimdeki tüm sorunlara karşı sesimizi yükseltiyoruz” ifadelerini kullandı.
Güncel Haberi


Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu ve eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekmek için 13 eğitim sendikası iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde asılan pankart sonrası Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim İş) , Eğitim ve Bilim Çalışanları Eşit Haklar Sendikası, Hürriyetçi Eğitim Sen ve Eğitim Sen Sendikalarının Başkanları kol kola yürüyüş gerçekleştirerek İzmit Kent Meydanı’nda öğretmenler ile bir araya geldi. İş bırakma eylemine binlerce öğretmen katılım gösterdi. Gerçekleşen eylemde Sendika başkanları konuşma gerçekleştirdi.

"BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ"
Eğitim İş Şube Başkanı Sabri Mutlu konuşmasında, “Bugün eğitim emekçisinin, haksızlıklar karşısında susmayacağını, baskılara
boyun eğmeyeceğini, mesleğinin onuruna, çocuklarının geleceğine sahip çıkacağını göstermenin günüdür. Yıldan yıla haklarımızı gasp ettiler; bizi ayın başında kara kara ay sonunu düşünür hale getirdiler; evimize başımız dik, sınıflarımıza kafamız rahat girmemizi engellediler; Başöğretmenimizin bize emanet ettiği öğrencilerimize laik, bilimsel, kamusal, adil ve çağdaş bir eğitim vermemizin önüne geçtiler, yaşanabilir bir emeklilik hayalimizi bile çaldılar; sistematik itibar suikastleri düzenlediler, şimdi ise bu tabloyu daha da beter hale getirecek, hakaret niteliğindeki bir Öğretmenlik Meslek Kanununu önümüze getirdiler.

"BİZİ HAFİFE ALANLARI UYARIYORUZ"

Onlar, elimizde kalanlarda da gözü olduğunu gösterdi; şimdi biz de haklarımızı ve saygınlığımızı teslim etmeye niyetimiz olmadığını göstereceğiz. Bugün “artık yeter!” demenin, sendikal önderimiz Fakir Baykurt’un dediği gibi “ders vermenin”, bizi hafife alanları uyarmanın günüdür. Bir Başöğretmenin kurduğu ülkede eğitim emekçisini değersizleştirmek, Başöğretmenimizin yeni nesilleri emanet edecek kadar güvendiği öğretmenlerin uzmanlığını kendi yeterliliğine bakmadan teste tabi tutmak, öğrencileri Anayasal hakları olan laik, bilimsel ve kamusal eğitimden mahrum bırakmak kimsenin haddi değildir. Bu gerçeği anlamayanlara cevabımızı hep birlikte vereceğimiz mücadeleyle göstereceğiz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE BU ŞEKİLDE ÇALIŞAN BAŞKA MESLEK YOK”
Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım, “Öğretmenlik mesleğin itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesine yönelik yoğun tepkilere rağmen, MEB ısrarla somut bir adım atmamaktadır. Türkiye'de aynı işi yaptıkları halde farklı statü ve maaşlarla çalışmak zorunda kalan başka bir meslek grubu yoktur. Öğretmenler arasında halen var olan aday, sözleşmeli, kadrolu, ücretli ayrımına yenilerini eklenirken, eğitim sisteminin rekabetçi ve eleyici yapısına öğretmenlik mesleği de eklenmek istenmektedir.

“SORUNLAR BAKANLIĞIN GÜNDEMİNDE DEĞİL”
Öğretmenlerin, eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin sorunları Milli Eğitim Bakanlığı’nın gündeminde değildir. Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarımıza ve geleceğimize yönelik taleplerimiz görmezden gelinmekte, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret taleplerimiz yok sayılmaktadır. Öğretmenlerin temel haklarını, ekonomik taleplerini ve iş güvencesi başta olmak üzere sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye alan yeni bir meslek kanunu hazırlanmalıdır. Ay sonunu getiremeyen, kirasını ödeyemeyen, faturalarını ödemekte zorlanan bir eğitim emekçisinin mesleğini sağlıklı şekilde yapabilmesi ve nitelikli bir eğitim verebilmesi mümkün değildir. Eğitim emekçilerinin ihtiyacı kariyer değil, insanca yaşayacak ücret, sağlıklı çalışma koşulları ve güvenli gelecektir. Bugün 14 eğitim sendikası olarak üretimden gelen gücümüzü kullanacak, iş bırakarak
kararlılığımızı gösterecek, “ders vereceğiz” “ şeklinde konuştu. 

“SADECE KANUNA KARŞI DEĞİL TÜM SORUNLARA SESİMİZİ
YÜKSELTİYORUZ”

Hürriyetçi Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Süleyman Pekin, “Öğretmenlik Meslek Kanununun içeriğine karşı eğitim çalışanlarından ve kamuoyundan gelen tüm haklı tepkilere rağmen mesleğimize hakaret niteliğinde bir kanun hazırlanmış ve paydaşların fikri alınmadan alelacele kanunlaştırılmıştır. Öğretmenlik Meslek Kanun’u 12 madde ve 2 sayfadan oluşmaktadır. 3600 ek gösterge ve kariyer basamakları dışında hiçbir düzenleme içermemektedir. 14 sendikanın yaptığı toplantıda Ö.M.K’nin revize edilmesi ve eğitimin ve eğitim çalışanlarının kronikleşen sorunlarına çözüm için ortak hareket etme kararı alınmış ve kamuoyuna açıklanmıştır. Bizler birer öğretmen sorumluluğuyla, sadece bu kanuna karşı değil, eğitimin ve eğitim çalışanının kronikleşen sorunlarına da karşı sesimizi yükseltiyor, irade gösteriyoruz.”

“KARARLILIKLA MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Eşit Haklar Sendikası Genel Başkanı Ahmet Yıldız, “Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrımız; . Eğitim sendikalarının ortak sesi duyulmalı, yapılan yanlıştan çok geç olmadan geri dönülmelidir.Kariyer basamakları sınavının iptal edilmeli, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden düzenlenmelidir. Güvenceli iş, yoksulluk sınırı üzerinde bir ücret artışı tüm eğitim çalışanlarına verilmelidir. Taleplerimiz dikkate alınıncaya dek örgütlülüğümüzden gelen gücü kullanacağımızı, mücadele azmimizi sürdürmeye kararlılıkla devam edeceğimizi basın ve kamuoyuna buradan ilan ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Eğitim, çalışanları, iş, bıraktı,, binlerce, çalışan, İzmit, Kent, Meydanını, doldurdu,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
45
38
2
3
14
19
2
Fenerbahçe
41
46
4
2
13
19
3
Beşiktaş
38
37
3
5
11
19
4
Adana Demirspor
37
39
3
7
10
20
5
Başakşehir FK
37
30
4
4
11
19
6
Trabzonspor
35
30
4
5
10
19
7
Konyaspor
27
24
4
9
6
19
8
Kayserispor
26
28
9
2
8
19
9
Alanyaspor
25
32
7
7
6
20
10
Fatih Karagümrük
22
40
7
7
5
19
11
MKE Ankaragücü
22
24
9
4
6
19
12
Giresunspor
21
19
8
6
5
19
13
Gaziantep FK
19
25
8
7
4
19
14
Kasımpaşa
19
21
10
4
5
19
15
Antalyaspor
18
23
10
3
5
18
16
Sivasspor
18
22
10
6
4
20
17
Hatayspor
17
15
9
5
4
18
18
İstanbulspor
15
18
12
3
4
19
19
Ümraniyespor
14
22
11
5
3
19
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı