Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 13:57
 
Eğitim İş ve Türk Eğitim Sen’de tepkili
MEB'in Yapılmayan Faaliyetlerden Dolayı Ek Ders Ücretinin Kesilmesi genelgesi sonrasında mağdur olan meslek öğretmenlerinin durumuna ilişkin Eğitim-İş ve Türk Eğitim Sen'den de tepki geldi. Yapılan uygulamanın büyük haksızlık olduğunun belirtildiği açıklamalar şöyle:
Eğitim Haberi


Eğitim İş Genel Merkez Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Orhan Yıldırım aşağıdaki açıklamayı yaptı.

"EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN CEBİNDEN VE EĞİTİM ÇALIŞANININ İTİBARINDAN ELİNİZİ ÇEKİN!

Korona salgını nedeniyle zor zamanlar yaşayan ülkemizde, ekonomik tablo emekçiler için daha da ağırlaşmıştır. Yevmiyeyle çalışanlara, hizmet sektöründe emek verenlere, 65 yaş üstü olduğu halde evini geçindirmek için çalışmak zorunda olanlara merhem olacak bir paket açıklamayan hükümet, biz eğitim emekçileri için de kabul edilemez hak gasplarına yol açmıştır. 
Günler önce;    
"Ek ders, açık lise kursları, destekleme ve yetiştirme kursları dahil tüm kurslarda, İYEP ve diğer kalemlerde hak kayıpları oluşturulmamalı, hafta içi ya da hafta sonu ayrımı da ortadan kaldırılmalıdır. 
Bakan Ziya Selçuk’un açıkladığı ücretli öğretmenlere ilişkin mevzuat açığının kapatılması Cumhurbaşkanlığı yetkisinde olup bu sorun da çözülmelidir” diyerek hükümeti ve bakanlığı uyarmıştık. 
Ancak görünen o ki MEB de, hükümet de Korona belasını fırsata çevirmeye odaklıdır.
Daha bir kaç gün önce milyarlarca TL tutacak, arazileriyle Suudileri, yapım aşamasıyla yandaşları zengin edecek Kanal İstanbul projesi için ihale süreci başlatan; kendi lükslerinden ödün vermeyen, salgın var demeden rant çemberini hızla genişleten hükümet, iş emekçinin kıt kanaat geçindiği ücretlerine gelince üç maymunu oynamaktadır.
Eğitim-İş olarak hükümeti ve MEB'i bir kez daha uyarıyoruz:
Öğretmenlerin ek derslerinde tasarrufa gitmek çözüm değildir. Bu durum alacağı ek ders ile ay başını, taksitini, borcunu zor denkleştiren öğretmenleri pandeminin yarattığı psikolojik durumda daha zor duruma sokmaktır.
Alınan kararda çelişkiler ve hukuki sorunlar olduğu gibi toplumda derse girmeyen öğretmene ek ders mi ödenir algısı yaratılmaya çalışılması en büyük sorun ve mesleki onuru zedeleyen bir durumdur.
Öğretmenlerin alacakları ücretler; bedeller ödenerek yapılan uzun soluklu mücadeleler ile kazanılan sendikal hakların sonucudur. Ve asgari düzeydeki hiçbir demokraside, kazanılan haklar gasp edilemez!
Eğitim emekçilerinin sendikal mücadelelerinin sonucu olarak ve hükümet ile yapılan müzakerelerde öğretmenlerin başka taleplerden vazgeçerek kazandığı hakların bugün yetkililer tarafından topluma çarpıtılarak anlatılması salgın fırsatçılığından başka bir şey değildir. 
Gelinen noktada masa başında alınan karar ile örneğin meslek dersi öğretmenlerimizin işletme faaliyetleri ödeme dışı bırakılmış böylece meslek dersi öğretmenlerimizin ek ders gelirleri adeta sıfırlanmıştır. 
Daha geçen hafta mesleki ve teknik eğitim genel müdürlüğünce işletmeye gitmek isteyen çocuklarımız için yazı yayımlanmışken bugün işletmeye giden çocuklarımızın kontrolüne giden öğretmenler de angaryaya mahkum edilmek istenmektedir.
Kaldı ki okullarda eğitime 30 Nisan’a kadar ara verildi. Ek derslerle ilgili dün bakan imzası ile çıkan yazıya göre 1  Eylül 2020’ye kadar işletme eğitimleri iptal edildi. İşletme eğitimi meslek liselerinin vazgeçilmezi olup bütünlük içindedir. 
Ayrıca engelli çocuklarımıza evde eğitim veren özellikle norm fazlası öğretmenlerimizin ek dersleri sıfırlanmış, birçoğunun durumu belirsizleştirilmiştir.
Ayrıca aynı yazı ile pansiyon nöbetleri, ders dışı eğitimler, destekleme ve yetiştirme kursları, engelli çocuklarımızın evde eğitimi ile destek odası eğitimi gibi eğitimin olmazsa olmazı çalışmalar 1 Eylül 2020 ye kadar iptal edildi. Bunun anlamı 1 Eylül 2020 ye kadar okulların açılmaması mıdır?
30 Nisan’a yakın bir dönemde yeni bir karar alınıp eğitim öğretim 1 Eylül’e kadar sona etmiştir denilip dünkü düzenlemeye göre az miktarda da olsa ek ders alacak az sayıdaki öğretmenlerimizin bu ücretleri de kesilirse şaşırmamak gerek.
Aynı şekilde BİLSEM’de proje yürüten öğretmenlerimiz gözardı edilmiştir. 
Yani yapılan düzenleme, toplu sözleşmelere ve hukuka aykırı olduğu gibi adalet sağlamaktan da uzaktır. Yani devlet desteği olmadan işe gitmezse hayatını idame ettiremeyecek olan milyonlarca yoksul yurttaşına kuru kuru "Evde kal" diyen hükümet, öğretmenlere de "Ben senin haklarını tırpanlarken sessiz kal" demektedir. 
Oysa bu topraklarda öğretmenlerin hak mücadelesine, TÖS destanına biraz olsun hakim olan her yetkili, öğretmenlerin haksızlık karşısında hiçbir zaman susmadığını bilmelidir.
Öğretmenlerin maruz kaldığı bu ekonomik kesintiler, hak gaspları yetmezmiş gibi hükümetin yeni angaryalar planladığı da ayyuka çıkmıştır.
Öğretmenlerin mülki amirlerce zorla "vefa desteği" adı altında pandemi riskinde alanlarının dışında görevlendirilmeleri görüşülmektedir. Bu haksız görevlendirmede öğretmenlerin sağlığını nasıl koruyacağı, daha sağlık emekçilerine bile yetmeyen maske, eldiven ve dezenfektanların öğretmenlere nasıl verileceği de bilinmemektedir. 
Kendileri ve sevdikleri için pandemi korkusu yaşayan öğretmenlerin, hiçbir hukuki dayanağı olmayan bu zorla görevlendirmeye tabi tutulması kabul edilemez!
Bu konuda da hükümeti uyarıyoruz: Bunlar zorunlu görevlendirmeyle değil gönüllülükle yapılacak işlerdir. Bu görevlendirmeler hukuksuz olacaktır. Devletin hukuku çiğnediği bir yerde, yurttaşın adalete inancı kalmaz ve hukukun olmadığı bir yerde demokrasiden bahsedilemez. 
Bu ve benzeri görevlendirmeler için "hayırseverliğiyle" meşhur Kızılay'ı, sadece ok attığı için iktidar partisinin elindeki belediyelerden yıllarca devasa ödenekler alan tanıdık vakıflarınızı kullanabilirsiniz!
Öğretmenlerin cebinden ve meslek itibarlarından elinizi çekin! Eğitim gelecektir ve öğretmen bu geleceğin mimarıdır. Gelecekten tasarruf olmaz. 
Tasarrufa önce vazgeçemediği şatafattan, hiçbir acelesi olmayan rant projelerinizden başlayabilirsiniz. 
Böyle bir salgın gündeminde sizin göreviniz, toplum can korkusu yaşadığı için sesini çıkaramıyorken rant ve gasp çemberini daha da genişletmek değil; yıllardır topladığınız vergilerin hakkını vererek, dar gelirli yurttaşlarınıza destek olmak, ülkedeki emekçilere biraz olsun nefes aldırmaktır.

GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU"

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan: 'Ders Ücretleri Kesilmesin' dedi.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, MEB yetkilileri ile yaptığı görüşmede Mesleki Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinin haftalık ders çizelgesinde yer alan “İşletmede Mesleki Eğitim” ve “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” derslerinin ücretlerinin ödenmesini talep etti.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, MEB yetkilileri ile  yaptığı görüşmede Mesleki Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinin haftalık ders çizelgesinde yer alan “İşletmede Mesleki Eğitim” ve “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” derslerinin ücretlerinin ödenmesini talep etti. Türkiye’nin zor ve sıkıntılı bir süreç yaşadığına dikkat çeken Geylan, alınan tedbirlerde vatandaşlarımızın alım gücünün korunmasının esas olması gerektiğine vurgu yaptı. Geylan, halen öğretmenlerimizin MEB’in uygulamaya geçirdiği uzaktan eğitim yoluyla öğrencilere hizmet ettiğini, meslek liselerimizin üstün gayretleriyle dezenfektan-maske-koruyucu malzeme ürettiğini söyleyerek; “herkes emin olsun ki, eğitime verilen zorunlu arada öğretmenler görevinin başındadır.” dedi.

Genel Başkan Talip Geylan açıklamasında şunları belirtti: 

“Dün akşam ve bugün MEB üst düzey bürokratlarıyla yapmış olduğum görüşmelerde 28.03.2020 tarihli yazının revize edilerek “İşletmede Mesleki Eğitim” ve “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” derslerinin ücretlerinin de ödenmesi gerektiğini talep ettim. Bunun, devletimizin aldığı ekonomik tedbirlere de uygun olacağını özellikle vurguladım.

Türkiyemiz zor ve sıkıntılı bir süreci yaşamakta. İnşallah bu dönemi de Devlet ve millet elele vererek, birlik ve beraberlik içerisinde aşacağız.

Pek tabii ki ihtiyaç olduğunda toplumumuzun TÜM kesimleriyle birlikte eğitim çalışanları da ülkemiz için her türlü fedakarlığı sergilemekten imtina etmeyeceklerdir.

Devletimiz, ülkemizin içerisinde bulunduğu bu sıkıntılı ortamı en az tahribatla atlatabilmemiz için bir takım tedbirleri hayata geçiriyor. Özellikle ülke ekonomisinin korunması, vatandaşların alım gücünün korunarak yaşanacak muhtemel ekonomik sıkıntılardan olabildiğince az etkilenmesi için tedbirler alınıyor ve özellikle dar ve sabit gelirliler için alınacak daha başka tedbirler de vardır.

Alınan tedbirlerde vatandaşlarımızın alım gücünün korunabilmesi esas olmalıdır. Ki, alınan kimi tedbirlerin üretimi ve piyasadaki canlılığı koruma amaçlı olduğu görülmektedir.

Dolayısıyla bu açıdan değerlendirdiğimizde MEB’in önceki gün yayınladığı genelgenin bazı hususları bakımından revize edilmesi gereklidir.

Şöyle ki, MEB uzaktan eğitimin başladığı andan itibaren öğretmenlerimizin maaş karşılığı ve ek derslerinin ücretlerinin ödeneceği kararını vermiştir.

Dolayısıyla Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezleri Haftalık Ders Çizelgesinde yar alan ve bu eğitim kurumlarımızdaki öğrencilerin işletmelerde yerine getirmiş oldukları İŞLETMEDE MESLEKİ EĞİTİM dersi ile haftalık ders programlarında yer alan ve öğretmenlerimiz tarafından yürütülen ÖĞRENCİ SOSYAL VE KİŞİLİK HİZMETLERİ de bu kapsamda değerlendirilmeli ve ücretleri ödenmelidir. Ki, ayrıca öğretmenlerimiz zaten içinde bulunduğumuz uzaktan eğitim sürecinde de bu hizmeti yürütmektedir.

Bu nedenle Bakanlığın yayınlamış olduğu 28/03/2020 tarihli bazı eğitim faaliyetlerinin durdurulması başlıklı yazısından eğitim kurumlarımızın haftalık ders programlarında yer alan İşletmede Mesleki Eğitim ve öğrenci sosyal ve kişilik hizmetlerinin çıkartılması gerekmektedir.

Halen öğretmenlerimiz MEB’in uygulamaya geçirdiği uzaktan eğitim yoluyla öğrencilerine hizmet etmeye, meslek liselerimizin üstün gayretleriyle dezenfektan-maske-koruyucu malzeme üretmeye, VEFA grupları adı altında gönüllü öğretmenlerimizle yaşlılarımıza hizmet götürmeye devam ediyor.

Herkes emin olsun ki, eğitime verilen zorunlu arada öğretmenlerimiz görevinin başındadır ve çocuklarımızın eğitim sürecinin kesintiye uğramaması için gayret göstermektedir. Ve yine herkes emin olsun ki, eğitim çalışanları ülkemizin ihtiyaç duyduğu her zaman verilecek her sorumluluğu yerine getirecek ve her türlü fedakarlığı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sergileyecektir.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Eğitim, İş, ve, Türk, Eğitim, Sen’de, , tepkili,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı