Haber Detayı
26 Ocak 2010 - Salı 00:00
 
İLİMİZDEKİ MÜDÜR ATAMALARI ULUSAL MEDYAYA MALZEME OLUYOR
Güncel Haberi
İlimizde duyuruya çıkılan munhalokul müdürlüğü kadroları ulusal basına da malzeme oluyor. Bu konuda önümüzdeki günlerde de yoğun tartışmaların sürmesi bekleniyor. Memurlar.biz internet sitesinde yayınlanan habere göre Kartepe Halk Eğitim Müdürlüğü kadrosu ile ilişkin olarak bir çok soru işaretleri olduğu ifade ediliyor. Belirtilen internet sitesinde yayınlanan haber şöyle;

"Yönetici Atamada Tuhaf UygulamalarYönetici atama konusu tüm Türkiye’de belli bir standarda kavuşmuş iken, yönetmelik ve kılavuz gayet açık ve net iken, atamalar belli bir takvime bağlanmış iken ve en önemlisi bunların aksine keyfi bir tutum içine girmek suç iken ne yazık ki uygulamada tuhaf şeyler yaşanmakta ve yasal çerçeveden sapmalar görülmektedir. Bilhassa Kocaeli’den bize gelen yoğun e-mailler özellikle iki konudan yakınmaktadır.

Kocaeli'de İki Tuhaf Uygulama

Kocaeli’den bize gönderilen e-maillerde yönetici atama konusunda yoğun olarak iki konudan yakınan okurlarımız bu tür uygulamalarla mağduriyet yaşayabileceklerini dile getirerek açıklığa kavuşturulmasını istemektedirler. Bu iki konuyu öncelikle açıklığa kavuşturmak gerekirse;

1) Kartepe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Kadrosu: Bize gelen e-maillerden açıklığa kavuşturulması istenen konulardan birisi Kartepe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü kadrosunun münhal (boş, açık) olup olmadığıdır.

Bu müdürlük kadrosunun atamalarda açık gösterilmemesi üzerine bize gönderilen e-maillerden anlaşıldığına göre deyim yerindeyse bu konuda bilmece gibi bir tuhaflık yaşanmaktadır.

Zira konuyu kısaca özetlemek gerekirse “e-maillerin bir kısmı Kartepe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevine aynı ildeki Derince ilçesi Halk Eğitim Merkezi Müdürünün soruşturma neticesinde asil müdür olarak atandığını söylerken; bir kısmı da geçici olarak görevlendirildiğini söylemektedir. Ayrıca bu kadronun Maliye Bakanlığı tarafından onaylanıp onaylanmadığı da merak edilmektedir. Çünkü aynı ildeki yeni ilçe olan Başiskele Halk Eğitim Merkezi müdürlük kadrosu açık gösterilmiştir. Dahası soruşturma sonucu boşaltılan Derince Halk Eğitim Merkezi Müdürlük kadrosu da müdürlük atamalarında boş gösterilmiş. Bu durumda kadrosu onaylanmamış ise nasıl asil atama yapılmıştır?” Konu özetle bu şekildedir ve işte bilmece tam da burada başlamaktadır.

Bilmeceyi çözebilmek için öncelikle bazı bilgileri yerli yerine oturtmak gerekmektedir. Bilindiği üzere Kartepe Kocaeli’de yeni ilçe olan bir yerdir, bu nedenle Halk Eğitim Merkezi kadrolarına atama yapılabilmesi için bu kadroların Maliye Bakanlığınca onaylanması gerekmektedir. Maliye Bakanlığı’nın Kartepe HEM kadrolarını onaylayıp onaylamadığı kesin bilgiye dayalı olarak elimizde bulunmamaktadır; ancak aynı ildeki yeni ilçe olmuş olan Başiskele Halk Eğitim Merkezinin kadroları onaylanmış olduğu için hem resmi açıklama yapılmış hem de müdür atamalarında açık gösterilmiştir. Dolayısıyla aynı ildeki yeni ilçe olmuş olan iki ilçenin kadroları farklı zamanlarda onaylanıp onaylanmadığı konusu bilgilendirilmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle Kartepe’ nin onaylanıp onaylanmadığı konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünden bilgi edinme kanunu gereği dilekçe ile bilgi istenebileceği gibi, Müdürlüğün sitesinde açıklama ile bilgilendirme yapması da şeffaflık adına arzu edilen bir durumdur?

Sonuç olarak bu konuda iki olasılık bulunmaktadır: Birisi soruşturma sonucu görevden alınan müdürün eski kadrosu yani Derince Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü kadrosu atamalarda açık gösterildiğine göre, görevden alınan kişi öğretmen olarak başka bir okula atanmış olabilir ve işi bildiği için tecrübesinden yararlanmak adına Kartepe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne geçici görevlendirme ile görevlendirilmiş olabilir. Çünkü kişinin müdürlük kadrosu bir kurumla ilişkilendirilmek şartıyla sabit kalabilir. Bir başka deyimle bir kurumda kadrosu müdür olarak duruyorsa kadrosunun varlığından söz edilebilir, örneğin akademik unvan gibi nereye gitse kendisini takip eden bir unvan değildir. Kurumun kadrosu başkaların atanması için açık da gösterilemez. Bu olasılık eğer müdür yardımcılıklarında Kartepe Halk Eğitim kadroları, Maliye Bakanlığınca onaylanmadığı gerekçesi ile açık gösterilmez ise kesinleşmiş olacaktır. Çünkü Maliye Bakanlığınca onaylanmamış olan bir kadroya asil müdür ataması yapılamaz.

Bir diğer olasılık ise Kartepe Halk Eğitim Merkezi Kadroları Maliye Bakanlığı tarafından daha önce onaylanmış olabilir ve soruşturma ile görevinden alınan kişi bu göreve asil müdür olarak atanmış olabilir. Bu olasılık ise müdür yardımcılıklarında Kartepe Halk Eğitim kadroları açık gösterilirse kesinleşmiş olacaktır.
Yani özetin özetini ya da bilmecenin cevabını bir cümlede ifade etmek gerekirse “ Eğer müdür yardımcılıklarında Kartepe Halk Eğitim Merkezi kadroları açık gösterilirse bu kadrolar Maliye Bakanlığınca onaylanmış olacağı için soruşturma sonucu gelen müdür asil olarak atanmış olabilir; eğer müdür yardımcılıkları açık gösterilmez ise Maliye’ce onaylanmamış olacağı için soruşturma sonucu atanan müdür asil değil geçici görevlendirmedir.”

Şayet müdür atamaları bittikten sonra yardımcılık atamalarına yetişecek şekilde Maliye onayı gelirse, bu da ayrı bir bilmece konusu olur ki bu durumda da “ Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosunun içeriğinde vermek istediği mesajın, yani kaplumbağa gibi yavaş işleyen bürokrasinin eğitilmesi gerektiği mesajının hala geçerli olduğu kesinleşmiş olur!

2) Atama takviminde değişiklik yapılması: Kocaeli’den gelen e-maillerde merak edilen ve sorulan bir başka konu ise müdürlük atamalarının başvuru tarihlerinin neden bir gün uzatıldığı ve Bakanlığın tespit ettiği atama takviminin dışına çıkıldığıdır.

Zira Kocaeli Milli Eğitim müdürlüğü 25.01.2010 tarihi itibariyle resmi internet sitesinde yayımladığı bir duyuru ile aynen “ 26.01.2010 tarihinde sona erecek olan Eğitim Kurumu Müdürlükleri için yapılacak başvurular 27.01.2010 Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar uzatılmıştır.” şeklinde bir açıklama yapılarak başvuru süresi bir gün uzatılmıştır. Ayrıca bu uzatmanın hangi gerekçe ile yapıldığı konusunda her hangi bir açıklama da yapılmamıştır.

Oysa bilindiği gibi yönetici atamaları Bakanlık tarafından yayımlanan klavuzla ülke genelinde aynı anda yapılması için bir takvime bağlanmış ve resmi bir talimat olarak da verilmiştir. Bu klavuzda da bilindiği üzere müdür atamaları için yapılacak başvuru tarihleri 21-26 Ocak 2010 olarak belirlenmiştir.

Bu uzatmanın sebebini Afyon ilimizin uzatma yazısından öğrendiğimize göre bakanlıktan gelen e-mail yazısı imiş; ancak atama takviminin dışına çıkılmış olması nedeniyle bundan sonrası için de bir çok soru işaretini beraberinde getirmektedir.

Zira bu sapma nedeniyle bundan sonrası için de artık atama takviminden sapmaların zorunlu hale gelebileceği kuşkusu olduğu gibi başka illere de örnek teşkil ederek geminin su almasına ve nihayet bu konuda çok önemli bir kazanım ve ileri adım olan ülke genelinde bir takvime göre aynı anda atamaların yapılması uygulamasına da gölge düşürecektir.

Bu nedenlerle yönetici adaylarının haklı endişe ve meraklarını gidermek için ilgili kurumdan resmi bir açıklama yapılması halinde bu sitede de yayınlayacağımızı okurlarımıza duyurur, bu konunun şeffaf bir şekilde yapılması adına gönderdikleri e-mailler ile yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederiz.25.01.2010
analiz76@mynet.com

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Metehan OĞUZ
 
Etiketler: İLİMİZDEKİ, MÜDÜR, ATAMALARI, ULUSAL, MEDYAYA, MALZEME, OLUYOR,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı