Yazı Detayı
17 Şubat 2009 - Salı 00:00
 
Körfez’in En İyi Aday Listesi
Umut ÇETİNER
info@belirtiyorum.com
 
 

29 Mart yerel seçimlerine yaklaştığımız bu günlerde siyasi partiler meclis üyesi adaylarını belirlemek için hummalı bir çalışma içine girmişlerdi.

Siyasi partilerimiz adaylarını belirleyip listeleri Yüksek Seçim Kuruluna teslim etti.

Ve böylece gelecek beş yılda Körfez ilçemizi yönetmeye talip olan kişiler de belirlenmiş oldu.

Şimdi sıra halkın kadrolara bakarak kimi Körfez Belediye Başkanı görmek istediğini ve kimin listelerinin meclisi doldurmasını seçme vakti geldi.

Siyasi partilerimizin aday listeleri belli olduğuna göre kısaca listeleri değerlendirmek ve kamuoyunda ne konuşulduğunu sizlerle paylaşmak istedim.

İlk olarak iktidar partisi olan AKP’den başlamam gerekirse bana göre Yunus Pehlivan seçimi çok ciddi manada riske atmıştır.

AKP’nin meclis üyesi listesi belli olduktan sonra kamuoyunda AKP’nin seçimi kaybettiği dahi söylenmeye başlamıştır.

Çünkü Körfez ilçeyi çok iyi tanımadan 5 yıl önce AKP rüzgarıyla Körfez Belediye Başkanı seçilen Pehlivan yine kendisini bir rüzgarın içinde görmüş olacak ki partisine pek oy getirecek meclis üyesi adayı seçememiştir.

Körfez’de listeler oluşturulurken özellikle bölgecilik anlamında çok dikkat edilmesi gerekiyordu.

Pehlivan için dikkatli olduğu ve bazı değerleri koruduğu kesinlikle söylenemez.

Körfez ilçenin bana göre en sürpriz listesini AKP yapmış ve partisine de en az oy katacak liste olmuştur.

Kısaca Pehlivan’ın gözden kaçırdıklarına değinirsek öncelikle adayların yüksek tahsilli olmasına pek özen gösterilmediği belirtiliyor.

Ayrıca mahalleler arasındaki dağılımın iyi yapılmadığı ve bu nedenle bir çok kırgınlıkların yaşandığı ancak kişilerin şimdilik “bekleyip, görelim” dedikleri belirtiliyor.

Pehlivan’a en çok öfkeli olan mahallelerin başında Yeniyalı, Çamlıtepe, Yavuz Sultan Selim, Kuzey, Hacı Osman ve Güney mahalleleri geliyor.

Analizimizin dozajını biraz daha artırırsak, özellikle manav halkımızın çoğunluk olduğu Yeniyalı Mahallesi’nde AKP’liler adeta şok yaşadı. Çünkü seçmenlerin çoğunun manav olduğu bir yerde 1 aylık partili olan Hüseyin Tunç aday yapıldı. Hüseyin Tunç ise Zonguldaklı olup mahalledeki manav oyları taşıyacak düzeyde birisi değil.

Canbaz ve Şirin gibi Körfez’in yerlileri olduğu düşünülürse AKP bunlara karşı kimden oy isteyecek. Kabadayıoğlu var ancak kendisi önce başkan aday adayı olduğu için büyük tepki topluyormuş.

O halde Körfez yerlilerinden AKP’nin pek bir kazanımı olmadı bu aday listesiyle denilebilir.

Bir diğer es geçilen mahallede Çamlıtepe Mahallesi. Çünkü beş aday adayının olduğu belirtilen mahalleden, bu isimlerin hiç biri listeye alınmazken hiçbir şekilde başvuruda bulunmayan Tekin Durmuş’un aday gösterilmesi mahallelileri şaşırtmış durumda.

O halde Çamlıtepe’den de ekstra oy alınamayabilir diyebiliriz.

Bir diğer mahalle de Yavuz Sultan Selim Mahallesi. Büyük bir oy potansiyeline sahip olan mahallenin temsilcisi Hüseyin Altun seçilemeyeceği 22. sıraya konulmuştur. Bu mahallede de çok büyük öfke olduğu ancak şimdilik sessiz kalındığı belirtiliyor.

O halde Yavuz Sultan Selim’den de ekstra oy gelmeyebilir diyebiliriz.

Bir diğer mahalle de muhtarını AKP’ye vermişti ancak bu isim listeye dahi alınmadı. Güney Mahallesi Muhtarı Recep Lütfü Köse bin bir umutlarla aday adayı olmuş ama listelere girememişti.

O halde Güney Mahallesi’nden de ekstra oy gelmeyebilir diyebiliriz.

Kuzey Mahallesi’nden de aday gösterilmediği ve bu nedenle partililerde kırgınlık oluştuğu da belirtiliyor.

O halde Kuzey Mahallesi’nden de ekstra oy getirecek biri listede olmadığından bir kayıp olduğu düşünülebilir.

Yazının başında da belirttiğim gibi bölgecilik anlamında da bir takım değerler korunulmadan listenin yapıldığı dikkatlerden kaçmıyor.

Çünkü Körfez ilçe için çok önemli olduğu gibi büyük oy getirisi bulunacak kişiler hiç acımadan liste dışı bırakıldı.

Bu isimlere birkaç örnek vermemiz gerekirse Bayburtlular Dernek Başkanı Murat yazar, Artvinliler Dernek Başkanı İbrahim Durmuş örnek gösterilebilir.

Yine ciddi getirisi olabileceği düşünülen ve kendisini geliştirmiş 8 dil bildiği iddia edilen Ferhat Kayadelen ile ilçe yönetiminde çok çok emeği olan ve Sosyal Yardımlaşma Vakfında AKP’nin temsilcisi olan Enver Alçık gibi isimler listeye alınmadı.

İşte bu gibi ince hesapları yapamayan Pehlivan bana göre Körfez partileri içinde partisine en az oy getirecek isimleri listesine taşımıştır.

Hatta kulağımıza gelen bir takım duyumlara göre seçilemeyecek yere konulan adaylar ile listeye hiç giremeyen kişilerin çok kırgın oldukları ve başka teklifler bekledikleri de duyumlarımız arasında. Kızgın olan bazı kişilerin partinin hiçbir çalışmasına da katılmadıkları söyleniyor.

Bu durum açıkça göstermektedir ki AKP tamamen Pehlivan’ın tercihlerine göre bıraktığı listeden dolayı ciddi sıkıntılar yaşayacaktır.

Bir önceki meclisten bir kişiyi listesine tekrar alan (o kişide Mehmet Şendoğan’dır) Yunus Pehlivan iyi bir liste yapamayarak seçimi riske atmıştır.

Demokrat Parti listesine bir göz atarsak meclis üyesi adayları arasında üniversite mezunu yok denecek kadar azdır.

Bu durumda Fevzi Canbaz’ın listesini oluştururken bilgi ve birikimden ziyade kimden ne kadar oy getirebilirimin hesabını yaptığını gösteriyor.

Ancak Körfez seçmeni çok bilinçli olduğu için oy kullanmadan önce mutlaka çok iyi bir araştırma yapacaktır.

Canbaz’ın listesine de çok ciddi tepkiler olduğu belirtiliyor. Özellikle belediye meclisi kontenjan adayları arasında üçüncü sırada yer aldığı belirtilen Yücel Şanlı’nın son dakikalarda üzeri çizilerek yerine Balkan Türkleri Derneği Konfederasyonu eski genel başkanı Muhsin Moralı’nın eşi Sibel Moralı’nın yazılması, Şanlı ve çevresinde büyük şaşkınlık yaratmış.

Bu olayı duyduğunda DP Körfez ilçe teşkilatında tepki gösterdiği belirtilen Şanlı'nın, Canbaz'a listede olmamasının sebebini sorduğu ve küçük çaplı tartışma yaşandığı da ifade ediliyor. Bu tartışma üzerine çok sinirlenen ve üzülen Canbaz'ın evine gittiğibelirtiliyor. Moralinin çok bozulduğu belirtilen Şanlı’nın iki gün sessiz kalacağı ancak iki gün sonra seçimi Körfez’de kimin kazanacağını belirteceği de konuşuluyor. Şanlı şu anda Demokrat parti'den kimseyle görüşmüyormuş. ÇünküYücel Şanlı aday listesinde çok iyi bir yer bekliyordu. Şaşalı bir adaylık başvurusu da gerçekleştiren Şanlı’nın yaşadığı şoku daha bir çok kişinin de yaşadığı belirtiliyor. Sular Demokrat parti’de pek durulmayacak gibi.

Cumhuriyet Halk Partisi ise bana göre sınavı en iyi geçen ve Körfez’in en iyi listesini yapan parti olmuştur.

CHP Körfez ilçe örgütü belediye başkanlığı adaylığı sürecinde ciddi sıkıntılar yaşamış ve bir takım kırgınlıklar olmuştu.

Ancak adayın Şirin olduğu belirtildikten sonra yapılan görüşmeler neticesinde toparlanmalar başlamış ve Salih Recep Şirin’in çevresi her geçen gün daha da kalabalıklaşmaya başlamıştı.

CHP bu süreci çok iyi atlatırken meclis üyesi adaylarını belirlemede de başarılı oldu.

Özellikle Alevi kesimden ciddi bir aday olan Metin Özkan’ı saflarına katan AKP’ye karşı yaptığı Sivaslı Zeynel Sarıkaya manevrasıyla bir anda müthiş bir oyun CHP’ye gelmesini sağlayan Şirin kamuoyunda da çok olumlu puan kazandı.

Şirin’in listesi genel olarak olumlu karşılandı. Ayrıca meclis adayları arasında seçilebilecek yerlere en çok üniversite mezunu atayan kişi de Şirin oldu. Şirin’in yirmisekiz kişilik listesinin on bir kişisi üniversite mezunu. Bu durum diğer adayların listeleriyle karşılaştırıldığında da Şirin’in listesinin ön plana çıktığı görülüyor.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin listesinde çok da ön plana çıkan isim olmadığını belirten bazı çevrelerce parti içinde de çok ciddi rahatsızlıklar olduğu ifade ediliyor.

Hatta yönetimden listeyi beğenmeyen beş kişinin istifa ettiği söylentileri var ancak bu durumu sorduğumuz MHP Körfez İlçe Başkanı M. Salih Kurtbaş kendisine yansımış bir istifa olmadığını ve bu tür söylemlerin kendilerini yıpratmaya yönelik olduğunu belirtiyor. İstifa olduğunu yazan kişinin isimleride yazması gerektiğini de söyleyen Kurtbaş, yaptıkları listenin çok iyi olduğunu ve herhangi bir tepki olmadığını da ifade ediyor.

Ancak ne olursa olsun, bu gibisöylentiler kamuoyuna yansıdığı için çok ciddi sorun teşkil ediyor. Seçilebilecek bir adayın dahi seçim kaybetmesini sağlayabilecek bu durumların da MHP’de zor durdurulacağı da kulağımıza gelenler arasında.

Saadet Partisi’de hummalı bir şekilde çalışıyor ve listelerini de yaptı.

Demokratik Sol Parti’de meclis üyesi adaylarını belirledi.

Kısaca özetlemem gerekirse bana göre Körfez’in en iyi listesini CHP adayı Salih Recep Şirin yapmıştır.

Partisine en çok oyu getirebilecek adayları listesine taşıyan Şirin diğer adayların bir adım önüne geçmiştir, liste yapmadaki başarısıyla.

Bakalım önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler olacak.

Hoşçakalın.

 
Etiketler: Körfez’in, En, İyi, Aday, Listesi,
Yorumlar
Diğer Yazılar
MEB, Bu Saçmalığa Son Vermelidir?
Sayın Bakanı takmayan okul müdürlerine sert uyarı !!!
Önce ADALET, Sayın Bakan...
Eğitim camiasının CHP’ye ilgisi
Bu tabela ne anlama geliyor?
Bu olay İzmit Belediyesi imajını çok sarstı
Sayın Bakan, “Adaletsiz” müdürlerinize fırsat verdiğinizin farkında mısınız?
Vali Yavuz’a açık mektup
Öğretmenler Seminer Sürecinde Toplu Taşıma Kullanmak İstemiyor
İlk ve Ortaokullar ikili eğitime geçecek
Meslek Öğretmenlerine Büyük Haksızlık
Bu hiç olmadı Tahir Başkan…
Sen Alçağın Tekisin…
Çetin EMEÇ Üst Geçidi
Özel okullar birer birer kapanıyor…
Gerçekten Hocaysan, HELALLİK ALMALISIN arkadaş…
CHP Körfez Delegelerine Açık Mektup…
Cumhuriyet ATATÜRK’tür, Atatürk CUMHURİYET’tir.
“Körfez’de işler iyiye gitmiyor”
Sayın Başkan; Haberiniz mi yok, yoksa göz mü yumuyorsunuz?
Yeni eğitim öğretim yılı HAYAL KIRIKLIĞI içinde başladı
Memur-Sen, Memurlara Yüzde 4 Zam Kararına Şerh Düşmedi
Güneş balçıkla sıvanmaz
Tüpraş İkna Edilmeli, Ama Nasıl?
Eğitim-Bir-Sen’den tepki çeken talep
Yeniden Merhaba
Herekeli Kadar Şanslı Olan Var Mı?
Esnafımıza Acı Çektirmeyelim, Kaynar Kazana Atalım
Bir Karar Ancak Bu Kadar İsabetli Olabilir
Vah Düzceli Kardeşim…
Var mısınız Sitenize Sayaç Koymaya ?
Bravo Sayın Köşker…
Sayın Saylan, Ben Çok Üzgünüm, Ya Siz ?
Herekeli Ne Yaptı?
Başkanların Mal Varlığı
Cahil Hangi Partide?
CHP’nin Derince ve Körfez Adaylarına Kuşbakışı
Çok Üzgünüm Çooook ...
İşte O Zaman, Helal Olsun Sana Derim.
CHP’ye Oy Verecektim, Verirsem Şerefsizim...
Körfez DSP Donanımlı Aday Arıyormuş..
Gebzede Sil Baştan
O…. Çocukları
Körfez Siyasetinde Son Tango
Aleviler kızmamalı aksine açıklama yapmalı.
Böyle miting olmaz olsun.
Bu işin sağı solu kalmadı
Dolandırılan Körfezli gazeteci kim?
Erkek Öğrencisine Etek Giydiren Öğretmen
Körfez DPde müthiş değişim
Son Umut Kırılmıştır Kaf Dağının Ardındaki
Körfez Muhtarlar Derneği Seçiminde Son Perde.
Körfez AKPyi sancılı günler bekliyor
CHP Büyük Yanlıştan Mutlaka Dönmeli?
Türkiye Nereye Gidiyor?
Ne Fenermiş Beee...
İtler ve Balık
Adaletli Kalkınarak Paylaşma
AKP=LKEO
Çok özel bir hikaye, Dershane müdürünün referansına(!) bak...
Okul müdürüne göre mi tercih yapılıyor?
Ortalık Karışıyor mu? Karışacak mı? Karışmalı mı?
İste be kardeşim iste...
Şirin bir Körfez yaratmak için, yolun açık olsun.
CHP ve Yukarı Hereke
Orhan Bozkurt neyin peşinde?
Türkiyeyi sevenler mutlaka okuyun, çok şaşıracaksınız...
Körfez basını var mı? Yok mu?
AKP'nin Körfez Belediye Başkan Adayları
Parti İçinde Şirine Destek Azalıyor Mu?
Büyükşehir Belediyesi nin yaptığına bak.
Büyükşehire farklı bir bakış
Körfezin adayı Cevdet Şahin mi?
CHP Körfezde aday bolluğu yaşanacak gibi.
KESK Sendikal Birlik ne demek?
AKPden nemalananlara AFİYET OLSUN.
CHP'nin, Körfez Belediye Başkanı adayları
Bu okul müdürü kim?
Hereke Kesinlikle Mahalle Olmalı...
Komek'ten Arapça Kursu, Sakın Kaçırmayın (!)...
Biz özgürüz diyenler din adamlarını tartıştırıyor.
Körfez Belediyesinden ÇİFTE STANDART
Körfezde Hırsızlar Üs mü Kurdular?
Bu Yazı Yetkililer İçin: Cumhuriyet
Öğretmen Sorunların Malzemesi Olmamalı.
Mahalle Baskısı
Okullarımızı Kimler Yönetiyor?
Öfkeniz ÖDP'de YIKIM Olsun
Milliyetçi Lidere, Onu Çok Seven % 53den Kına Siparişi.
Erdoğanın 340 Tutkusu Nedir?
Ağar, Geri Vitese Taktı.
AKP'nin Muhteşem Zafer Gecesi
Kınanızı da alıp geldiniz mi?
Tarhan Abi Affet.
Bir Tarafta İktidar Heyecanı, Karşı Tarafta Panik Havası.
CHP İktidara Yürüyor.
Yasa Dışılığı Eleştirenlere Verilen Yanıt: Hoşgörüsüzlük (!)
PKK'ya Operasyon Olmazsa Şehitte Olmaz
Ulusal Gazeteler
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
102
92
2
3
33
38
2
Fenerbahçe
99
99
1
6
31
38
3
Trabzonspor
67
69
13
4
21
38
4
Başakşehir
61
57
13
7
18
38
5
Kasımpasa
56
62
14
8
16
38
6
Beşiktaş
56
52
14
8
16
38
7
Sivasspor
54
47
12
12
14
38
8
Alanyaspor
52
53
10
16
12
38
9
Rizespor
50
48
16
8
14
38
10
Antalyaspor
49
44
13
13
12
38
11
A.Demirspor
44
54
14
14
10
38
12
Gaziantep FK
44
50
18
8
12
38
13
Samsunspor
43
42
17
10
11
38
14
Kayserispor
42
44
15
12
11
38
15
Hatayspor
41
45
15
14
9
38
16
Konyaspor
41
40
15
14
9
38
17
Karagümrük
40
49
18
10
10
38
18
Ankaragücü
40
46
14
16
8
38
19
Pendikspor
37
42
19
10
9
38
20
İstanbulspor
16
27
27
7
4
38
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı