Yazı Detayı
03 Mayıs 2007 - Perşembe 00:00
 
Düşüncelerin Şeffaflaştığı Gün (02.12.2006)
Muzaffer OĞUZ
muzafferoguz@gmail.com
 
 

Hani insan bazen çok şey düşünür ama bunları dile getiremez. Fakat birden fırsatını bulur ve işte haykırmanın zamanı geldi der. İşte o gün, içinde ne beslediyse hepsini haykırmanın zamanı gelmiştir.

Bu bazen kendiliğinden gelişir, bazen ise bir bakarsınız kişiler bunu dört gözle bekliyorlardır. İşte beklediğim gün geldi ve içimdekileri haykırma zamanı der. Bakın okurlarım kimler nasıl haykırmaya başladılar, dikkat ediniz.Yaşadığım olayı siz saygıdeğer okurlarımın takdirine bırakıyorum.

Körfez'den Umuttepe'ye tek araçla ulaşım konusunda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Körfez Şubesi önderliğinde ilçemizde oluşturulan ve Körfez Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Körfez Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER), Azerbaycan Kültür Derneği, Ağadere Güzelleştirme Derneği, Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği, Artvinliler Vakfı, Eğitim-Sen Körfez Baştemsilciliği, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Körfez Şubesi, Körfez Genç İşadamları Derneği gibi sivil toplum örgütlerinin yer aldığı bu oluşum içinde ilk toplantıda yer alan ancak ileriki günlerde yapılan çalışmalarda kesinlikle yer almayan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Körfez Şubesi'ni önceki yazımda üyelerinin eleştirdiğini ve derneklerini bu oluşumda görmek istediklerini dile getirdim.

Eleştirimi siz okurlarımla tekrar paylaşıyorum; "...Her geçen gün yeni dernek temsilcilerinin katıldığı oluşuma atıfta bulunanlar da yok değil. Özellikle de ilk toplantıda bulunan ve alınan kararlara katıldığını beyan eden Körfez Atatürkçü Düşünce Derneği'nin daha sonraki çalışmalarda yer almamasını üyeleri bile eleştirmektedir.

Ülkemizin çok önde gelen bir derneğinin ilçemizde böylesine sosyal bir olaya katılmakta tereddüt etmesi anlaşılır bir durum değildir. Birlikte hareket etmemenin gerekçesi çok daha komik olmaktadır. Gerekçe "yanlış yöntem takip edilmesi" denilmektedir. Kesinlikle ilgili arkadaşlar neyin yanlış olduğunu kendilerini eleştiren üyelerine veya yapacakları basın açıklamasıyla basına açıklarlarsa kamuoyunu da aydınlatmış olurlar..."


Ve bu yazımdan sonra bir kez daha anladım ki Türk Milleti atalarının giderken bıraktıkları sözlerden bir yaşam felsefesi oluşturmakta ve bunu yaşamaktadır. Örneğin demişler ki; "Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz." Bende bu laftan yola çıkarak, değerli dernek yöneticisi arkadaşlarımızın çok yoğun olduklarını düşünerek Körfez ilçemiz için çok önemli olan bu olayda yer alacak kadar bir zaman bulamadıklarını düşündüm.

Yazım üzerine Atatürkçü Düşünce Derneği Körfez Şubesi Yönetim Kurulu olarak alınan karar elektronik posta yolu ile bana ulaştırıldı. Yazdığım yazıda belirttiğim şekliyle, ulusal anlamda ülke sorunlarına duyarsız kalmayan ve çözüm önerilerini her zaman kamuoyu ile paylaşan bir derneğin bıraktığı izlenim Körfez ilçede tartışılmaya başlanmıştır. Böyle bir durumda kesinlikle ilgili dernek yönetimini ve üyelerini ne aşağılayıcı ne de moral bozucu bir şekilde eleştirmedim. Sadece Muzaffer Oğuz olarak yazdığım yazı ile kendi üyelerinin eleştirilerine yanıt verme fırsatı tanıdım.

Ancak bu fırsat ilgili kişiler tarafından aşağıdaki açıklamalarında olduğu gibi tarafıma ulaştırılınca çok şaşırdım. Çünkü yazılan yazıda ağır ithamlarda bulunulmaktaydı. Böyle bir açıklamayla karşılaşınca derhal ADD Körfez Yönetim Kurulu'ndan iki arkadaşımı aradım ve bu ithamların Körfez Sivil İnisiyatifi adında oluşturduğumuz ve Körfez İlçemizin sorunlarına çözüm yolları üretecek olan bu oluşumdan hangi sivil toplum örgütüne yönelik olduğunu sordum. Aldığım yanıt ilginçti; "Orada hiçbir sivil toplum örgütünün adı geçmemektedir, dolayısıyla yaptığımız açıklama da yer alan ifadeler, bizim internet sitemizde de yer alan ADD'nin görüşleridir" denildi. Böyle bir açıklama açıkçası yüreğime biraz su serpmiş oldu. Bunun sebebi ise, açıklamada yer alan ifadelere uygun Körfez İlçemizde herhangi bir sivil toplum örgütünün aklıma gelmeyişi oldu. Siz saygıdeğer okurlarıma geçen haftaki yazıma ilişkin ADD Körfez Şube Yönetim Kurulu Kararı ile gönderilen açıklamayı aynen yayımlıyorum.

"Gazetenizin 24-30 Kasım 2006 tarihli baskısında yer alan Muzaffer OĞUZ'un yazısı üzerine:
Şube olarak bir süre önce Körfez İlçe'de bulunan bir kısım sivil toplum örgütleriyle, ulaşım sorunlarını görüşmek üzere bir araya gelmiş ve konu ile ilgili düşüncelerimizi açıklamıştık. İlgili toplantıda Umuttepe'ye tek araçla toplu ulaşım gündeme gelmiş, yapılacaklar tartışılmıştı.
Bu toplantıda, Önderimizin ve Cumhuriyetimizin temel felsefesi olan "akıl ve bilim" ışığında ortaya koyduğumuz gerçekçi açıklama ne yazık ki değersiz sayılmış, çözüm yolunda kulağı tersinden kaşıyan girişimler yapılmıştır.
Toplantıya katılanların ortaklaşa hazırlayacakları bir gerekçeli dilekçenin, hazırda bulunan tüzel kişiliklerce onaylanarak, KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'nin ulaşımla ilgili birimine verilmesi gerekliliği ve buradan alınabilecek olumsuz sonuç ile de gerekli diğer girişimlerin yapılmasının "yöntem" olarak en akılcı yol olduğu açık iken, bu yöntem uygulamaya konmamıştır. En sondan başlanarak TV kanalları, "atlar geçersek ayıp olur" gerekçesiyle Körfez Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık Makamı ziyaret edilmiştir.
Amaç, sorunu çözmek miydi?
Sorunun çözülmesi hatır gönül işi midir?
Kolay ve olması gereken akılcı yöntem varken işi karmaşık duruma getirmek de neyin nesi?
İlgili yerlere katılmama gerekçesi soruların yanıtlarındadır.
Hiçbir dış kaynaktan parasal yardım almaksızın yalnızca üyelerinin aylık 1 (Bir) YTL üyelik ödentileriyle ayakta duran ve bundan onur duyan derneğimizi eleştirenleri "çok daha komik" bulduğumuzu belirtmek isteriz.
ADD, saygınlığını ve "onurunu"-SAYGUN Paşamız gibi- korumaya devam edecektir.
ADD 'nin, ilkelerimizden yalnızca laikliği ele alan, diğerlerini dışlayan kurumlarla, kişilerle herhangi bir bağı olamaz. Atatürkçülük altı ilkemizin bütünüdür.
ADD'nin, kaynak aktararak ülkemizin parçalanma sürecini hedefleyen ve içersinde bir yığın işsiz ve evsizi varken, kahvehanelerimizdeki yurttaşlarımızın durumlarını iyileştirmek amacıyla AB tarafından verilen fonlardan para alan kurumlarla ilişkisi olamaz.
ADD, kimseden emir alarak bir oluşum içersinde olamaz. Özgür istenci ile karar verir ve ayrılır. Akılcı olmayan dayatmaları kabul edemez.
ADD'nin 10 Kasım 2006'da, saat 09.05'te "Atatürk'ün Huzuru"na çelenk koyma cesaretini gösteremeyenlerle işi olamaz.
"Saygın" üyelerimiz bu bilinçtedir.
Yönetim Kurulu Adına
Bülent GÖKÇE
Şube Başkanı"

Üyesi bulunduğum Atatürkçü Düşünce Derneği Körfez Şubesi'nin Saygıdeğer Yönetim Kurulu Üyeleri yukarıdaki açıklamanızda kesinlikle bir adres belirtmediğinizi söylüyorsunuz, ancak ben yazımda Muzaffer Oğuz olarak gayet açık şekilde isimde belirterek eleştirisini yapmış olan biri olarak, şayet açıklamanızda bir adres göstermek istiyorsanız en az benim kadar açık yüreklilikle bunu açıklamanızı bekliyorum. Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi olmaktan gurur duyuyorum ve her türlü çalışmamın da bu yönde olduğunu ve olacağını, beni takip edenlerin görmesi inancıyla tüm okurlarıma saygılar sunuyorum.

Anlayamayanlara tekrar tekrar bir daha sesleniyorum, eleştirilerim Muzaffer Oğuz olarak yapılmıştır ama ille de bir dernek kimliğine büründürecekseniz ADD Körfez Şubesi üyesi kimliğimle özdeşleştirin yeter.

 
Etiketler: Düşüncelerin, Şeffaflaştığı, Gün, (02.12.2006),
Yorumlar
Diğer Yazılar
Sokağa Çıkma Yasağı Uzatılır Mı?
Körfez’de koronavirüs bilinci yok gibi…
Paniğe gerek yok, akıllı olalım yeter...
Hala konuşulan 10 Kasım Programı
Öğretmenler Gününde ben bir öğrenciyim…
Böyle Olmamalıydı…Kabahat sadece çocuklarında mı?
Yüreği kocaman insanlarda var
“Askıda ekmek” skandalı
Bastığımız Dalı Kesmeyelim
Ah Şu “Merak” Denen Duygu Yok Mu?
Kuyuya Düşen Eşek Misali
Bakmak ve Görmek Arasındaki İnce Fark
Eğitim-İşte Neler Oluyor ?
Sevgi Emek İster
Öğrencilerin Seni Unutmayacak
Körfez Belediyesi
Yeter Artık
Siz de, Kendi Tablonuzu Yapabilirsiniz.
Ağaç Yaşken Eğilir, Tabii Eğilmesini İsterseniz
Bir Neferin Ardından
Sağlık Ciddiyet İster
Üzüntümüz Çok Büyük
Örnek Davranışlar Alkışlanır
Bugün Bayram, Şen Olun Çocuklar
Yarasalar
Kriz Kime Var ?
Aç Tavuk Kendini Buğday Ambarında Görürmüş
Müdür Türküm “İstifa” Etmemeli, Aksine Alkışlanmalıdır
Lafla Peynir Gemisi Yürümez
Umuda Kurşun İşlemez
Varımız Yoğumuz Hemşericilik
Kimsesizlerin Uğrak Yeri Muhtarlar
Ağlanacak Halimize Gülüyoruz
Tek Yol Kahvehane
Yitirilen Duygular
Barış Gibisi Yok…
Bırakalım Tatil Yapsınlar
KTO’da Polar Seçime Doğru
Kan Gölü İle Gelen 2009
Belirtiyorum.com Yeni Yıla, Yeni Bir Yüzle Girecek
En büyük hediye
Öğretmenime
Geldikleri Gibi Giderler
Eğitim-Bir Sende fırtına öncesi sessizlik mi var?
Cumhuriyetimizin muhtarları.
Hepimiz Birer Engelli Adayı Değil miyiz?
Kör, Sağır ve Dilsiz
Esnafın bayramlık hali...
YÖK'e karşı açılan davada son dönemeç
Şöhretli'nin Görev Aşkı
Yazmayacaktım ama dayanamadım...17 Ağustos 2008, Saat:05:10
Bütün pislikler beni mi buluyor?
Mesajlarımızla terörü lanetleyelim...
Biz
Deprem yaşıyorum
Fark göremiyorum. Ya Siz?
Sevinmesini bilmeyenler için umarım Almanyaya yeniliriz.
YÖK'ün yaptığına ne demeli. Ortada ciddi bir haksızlık durumu mu var acaba?
Esnaf çok öfkeli...
Dershane seçiminde dikkatli olun
Gel de yazma, işte Körfezin yükselen değeri Belirtiyorum.com.
Körfez Manşet Gazetesi'ne Veda
KTO Meclisi'nde röportaj tartışması
Ya silah taşıyalım, ya da dolmuşa binmeyelim.
Bilmeyenlere duyurulur; Körfez Belediyesporun kutlaması İstanbulda yapıldı.
Bir Günde Üç Mutluluk
Atalar Mahallesi sakinleri, içiniz rahat olsun
Sonuç : BUMERANG
Umutsuz olmayın, bazen güzel işlerde oluyor...
Antidemokratik-Senlilerin saldırısı
Bahçeci neden kaybetti?
Atın üzerinizdeki ölü toprağını...
Kendi düşen ağlamaz...
Zorunlu Hayırseverlik
Teknolojinin Hızı Baş Döndürüyor
Değil MAHÇUP, REZİL olursun REZİL...
2007yi uğurlarken...
Bayramınız Kutlu Olsun
Belirtiyorum.com farkı yaşanıyor ve yaşanacak
Pehlivan'la Körfez Turu
Öğretmenime
Atamızı Özlemle Anarken, Çağdaş Türkiyeden Portreler.
Körfez, Tek Yumruk Oldu
Haydi Türkiyem, Göster Dünyaya Gücünü...
Eğitim Şart...
Yazarların Mutluluk Tablosu
Karadeniz Yolları Çok Tehlikeli
Emeklilerde Bankalardan Promosyon İstiyorlar
Fındık İşçisi Deyip Geçmeyin.
Ey Gidi Karadeniz, Karadeniz (2)
Ey Gidi Karadeniz, Karadeniz (1)
Her Zaman Sadece Eleştiririz
Alo 153, Orası Neresi? Çözüm(!) Masası mı?
Türkün Türkten Başka Dostu Yoktur
Her Zaman ki Gibi Yine BARIŞ Kaybetti.
Halkın Sorunlarını Dinleyerek Çözüm Üreten Her Zaman Kazanır.
Eğitime Verilen Önem, Ülkemizin Geleceğidir.
Halk; Sayın Pehlivandan Yanıt Bekliyor.
Okullar Çok Erken Tatile Girdi
Kocaeli EML'nin 6. Pilav Gecesi Muhteşemdi.
Yozgat İzlenimleri ve Yozgatın Nabzı
Yapay Derenin Anlamı.
Ey Vatandaş !!! 22 Temmuzda Görevini Yerine Getir..(19.05.2007)
Mevzu-u Bahis Vatansa, Gerisi Teferruattır. (23.04.2007)
Bir Açılış ve Geride Bıraktıkları.(30.03.2007)
Bilmece, Bildirmece (13.03.2007)
Tasarruflu Olun, Su Sorunumuz Bitmedi (23.02.2007)
Bu Mahalleye Sakın Olaki Oy İstemeye Gitmeyin. (10.02.2007)
Hrant Dink Katledildi. (25.01.2007)
Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum (24.11.2006)
Nerde Eski Muhtarlar.(18.10.2006)
Kulandan İtiraf ve Serzeniş
Sende mi İgsaş ? (15.11.2006)
Okullarımızda Neler Oluyor? ( 10.10.2006)
Diler Demir Çelikden İlginç Uygulama (02.10.2006)
Lütfen; Yaşananlardan Ders Alalım...
Körfez Öğretmenevi...(28.08.2006)
Teknosa Hakkındaki Tüketici Şikayeti...
Tüketici Dernekleri Ne Yaparlar
5464 Sayılı, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun Geçici 4. Maddesinden Faydalanacaklar İçin
Vestel'den Bu Kadar
Karadeniz Halkının Fındığına Dokunma!
İsraf ve Tasarruf
Derincede Örgütlü Mücadele.
Bölgemiz Varil Çöplüğüne Döndü
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
63
0
3
9
18
30
2
Trabzonspor
61
0
3
10
17
30
3
Sivasspor
54
0
6
9
15
30
4
Galatasaray
52
0
6
10
14
30
5
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
6
Beşiktaş
50
0
10
5
15
30
7
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
8
Göztepe
38
0
12
8
10
30
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
11
10
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Kayserispor
31
0
15
7
8
30
15
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
16
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
17
Çaykur Rizespor
29
0
17
5
8
30
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı