Yazı Detayı
21 Nisan 2007 - Cumartesi 00:00
 
Vestel'den Bu Kadar
Muzaffer OĞUZ
muzafferoguz@gmail.com
 
 

Serdar KAHRAMAN'dan "Vestel'den bu kadar" isimli bir e-mail aldım. Sayın Kahraman yaşadıklarını şöyle anlatmaktadır. "Vestelden 3 sene önce 6090c çamaşır makinesi aldım. Evlere şenlik. Çok yüksek sesle çalışıyor. Hem de yürüyordu. 7 kere servis geldi, çözemedi. Mahkemeye verdim. Bilirkişi, vestelin mühendisi "normal" dedi. Tam iki sene uğraştım. Geçen kurban bayramında yeni bir makine verdiler. 22.12.2005 tarihinde makine sıkma esnasında tak tak sanki duvara çekiç vurur gibi ses yapmaya başladı. Zor kapattım makineyi. Servisi aradım, geldi. Makine normal, programı değiştirelim, düzelir dedi ve yaptı gitti. Dün gece saat 22 civarı çalıştırdım. Makine tam 24:00 da sıkmaya başladı. Yine aynı şey. Hanımımın kalp rahatsızlığı var. Kalbini tutarak uyandı. Ne yapacağımı şaşırdım. En iyisi hanımı kaybetmektense Vestel'e bu makineyi hediyemi etsem. Biliyorlar makinelerinin huyunu, gelen makinenin garantisini de eskinin üzerine eklemişler. Yani şubat ayında gelen sıfır makinenin garantisi 27 aralık 2005 te doluyor."

Bunun gibi problemler yaşayan okurlarıma, birkaç hatırlatma da bulunmak istiyorum.

14.06.2003 tarih ve 25138 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik'e göre malın arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.

Malın tamir süresi 30 iş günü olup, arızanın servis istasyonuna bildirim tarihinden itibaren bu süre başlar.

Malın arızasının 15 iş günü içinde giderilememesi halinde, imalatçı tamir tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.

Arızalarda kullanım hatasının bulunup bulunmadığı servis istasyonlarınca düzenlenen raporla belirlenir. Tüketiciler, bu tür raporlar karşısında bilirkişi tarafından tespit yapılması talebiyle ilgili tüketici sorunları hakem heyetine başvurabilir.

Tüketici arıza karşısında onarım hakkını kullanmasına rağmen;

Malın, belirlenen garanti süresi içinde, bir yılda aynı arızanın ikiden fazla tekrarı veya farklı dörtten fazla arıza oluşması veya garanti süresi içinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması nedeniyle maldan yararlanamamayı sürekli kılması durumunda tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesini veya ayıp oranında indirim yapılmasını talep edebilir.
Satıcı, tüketicinin bu talebini reddedemez.

Değiştirilen ürünün garanti süresi, satın alınan malın kalan garanti süresi ile sınırlıdır. Vestel'in bu konudaki uygulaması doğrudur.

Özellikle tamirde geçen süre garanti süresinin dışındadır. Bu tür sorunlarla karşılaşan tüm tüketiciler, tamirde geçen süreyi garanti süresine eklemeyi unutmamalıdırlar.

Sizin gibi duyarlı vatandaşlarımızın toplumda çoğunluk olmasını amaçlıyoruz. Probleminizi bizimle paylaşarak, toplumun aydınlanmasına aracı olduğunuz için teşekkür ederim

T. İş Bankası Tütünçiftlik Şubesi'nden İlginç Uygulama

Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası, Atatürk'ün direktifleriyle İzmir Birinci İktisat Kongresi'nde alınan kararlar doğrultusunda 26 Ağustos 1924 tarihinde kuruldu. Bu banka, bu yıl 81 yaşını kutlayan İş Bankası'ydı.
Bu bankamızın günümüzde, gelişen teknolojinin bile önünde gittiğini düşünüyorum. Ancak 31 aralık günü akşam saatlerinde beni arayan arkadaşım, Tütünçiftlik şubesi bankamatikten gece yılbaşı eğlencesine gideceği için para çektiğini, fakat bankanın bol sıfırlı Türk Lirası olarak paraları kendine verdiğini, belki bir-kaç saat sonra alış-verişlerde kullanılmayacak olan paraların kendisine verilmesinin ise kendisine yapılmış bir haksızlık olduğunu düşündüğünü bana iletti.
Bunun üzerine ilgili şubeye gittim ve Tütünçiftlik Şubesi bankamatikten bir miktar para çektim. Makine bana da bol sıfırlı (20 000 000 TL) Türk Lirası ödemeye başladı. Bu durum çok şaşırtıcıydı. Çünkü arkadaşım o gece eğlenmek üzere para çekti ve belki de gecenin ilerleyen saatlerinde yanında ki para ile hesabı ödeyemeyecek ve mağdur olacak idi. 1 ocak günü aldığımız haberlerden de anlaşıldığı gibi bazı kişiler gecenin ilerleyen saatlerinde hesap öderken sıkıntı yaşamışlar. Arkadaşım böyle bir durum yaşamamak için tanıdığı bir esnaftan paraları değiştirip, o şekilde eğlenceye gitmiş.
Bu durumu Türkiye iş Bankası haricinde başka bir bankanın yapmış olduğunu duymak beni pek şaşırtmazdı. Ama Türkiye iş Bankası'nın kesinlikle böyle bir kredisi olamaz. Çünkü Cumhuriyetimizle özdeşleşen bankamız müşterilerini böyle zor durumda bırakamaz, müşterileri adına elindeki bu tür paraları kendisi Ziraat Bankası'na teslim eder ve birkaç saat sonra tedavülden kalkacak parayı müşterisine vermez.
Bu tür uygulamalara imza atan idareciler, kesinlikle bilmelidirler ki yıllardır Türk Milleti'ne hizmet etmiş bankamıza, bu tarz uygulamalarla zarar vermektedirler. Bu tür konularda idarecilerimiz daha dikkatli olmalı ve tüketici lehine düşünmek zorundadırlar.
Bankamızın, Atatürk'ün direktifleriyle kurulan Cumhuriyetimizin ilk ulusal bankası olmanın hassasiyeti ile bundan sonra böyle yanlış uygulamalarda bulunmamasını umuyorum.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Bana elektronik posta göndererek, çıkan bir yönetmelik ile mağdur olduğunu yazan okurum Hacı Latif İŞCEN, kendisi gibi bir çok kişinin bulunduğunu ve bu nedenle yetkililerin kendilerini anlayacağını umduğunu belirttiği yazısında şu ifadelere yer vermektedir.


20/01/2004 tarih ve 25352 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanların Görev, Yetki ve Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" hatalarla dolu.

Çünkü bu yönetmelikte uzmanlık hakkı yalnızca 4 yıllık üniversite mezunlarına verilmektedir. Öncelikle, bazı haksızlıkları vurgulamak istiyorum.


1. Eğer bu meslek mühendisler tarafından yapılacaksa İş Sağlığı ve Güvenliği Mühendisliği diye bir bölüm oluşturulur ki bu da bizim ülkemizde henüz yok. Eğer belirli mühendislik dallarına verilecekse Fizik mezununun bu görevi alması saçma değil mi ? Seçilmiş olan meslek dallarının lisans derslerinin hiçbiri ortak değil, affınıza sığınarak belirtiyorum ki yalnız 4 tanesinde iş güvenliği dersi var. Avrupa ülkelerinde; Örnek Almanya'da meslek liselerinde İş Güvenliği dalı var. Kişi 15 yıl bu görevi yaptıktan sonra iş güvenliği A Sınıfına eşdeğer belge alıyor. Öncelikle şunu kıyaslamak gerektiğini düşünüyorum. Bu mesleğin gerektirdiği unsurları bilmek yada öğrenmek mi önemli yoksa patent mi ? Şayet konunun unsurlarını bilmekse önemli olan, yüksek okul mezunuyum ve her türlü sınavdan geçebilirim. Bu hakkın, geçmişte bu görevi yaptığını belgeleyenlere verilmesi gerektiğine inanıyorum.


2. Öncelikle bu yönetmeliği çok iyi okumak gerektiğine inanıyorum. Yapmış olduğum görüşmelerden anladığım şekliyle İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü'nün "daha önce bu görevi yapan yoktu" şeklindeki yaklaşımından rahatsızım. Ancak ne komiktir ki daha önce bu görevi 3 yıl yapanlara C , 3 yılla 10 yıl arasına B ve 10 Yıl üstüne A sınıfı sertifika veriliyor. Hatırlatıyorum Yönetmelik. 20.01.2004 de yayınlandı. Sonuç olarak belirli bir kısmın var olan hakkı elinden alınmaktadır. TİSK , TÜRK-İŞ ve PETROL-İŞ bu işi yüksekokul mezunlarının da yapmasını ister şekilde görüş bildirmesine karşın, Türkiye Cumhuriyeti çalışanlarının ve işverenlerin % 70 ini oluşturan kısmın görüşü görmemezlikten gelinmektedir.


3. İş Sağlığı Ve Güvenliği Genel Müdürlüğü bizler yokmuşuz gibi davranmaktadır. Hangi insani yaklaşım vardır ki kaynak ustasını yasa çıkararak diploması olmadığı için kaynak yapamaz duruma getirsin . Ben yıllardır bu görevi yapıyorum. Her çalıştığım yerde takdirle karşılandım. Bu gün nasıl sınav yapılırsa yapılsın, kazanacağımdan da eminim. İş bilgideyse lütfen hakkımızı elimizden almayın. Yıllar sonra size birisi çıkıp artık bu göreve şu okul mezunlarını alacağız siz daha önce bu görevi yapmıyordunuz dese, soruyorum ne yapardınız ?


4. Ben Kocaeli Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Fermantasyon Bölümü mezunuyum. İş Sağlığı ve Güvenliği dersi aldım. Bir çok sertifikaya sahibim ama ders müfredatında bile İş Sağlığı Ve Güvenliği dersi olmayan bir çok 4 yıllık mezunu bu sertifikayı alıyor. Tekrar belirtiyorum istedikleri sınava girerim.

5. Hepimiz bir aile bakıyoruz. Yıllarca yaptığınız görev, bir anda elinizden alınan siz olsanız durumunuz ne olurdu. Yetkililere sesleniyorum, lütfen adaleti sağlayınız.
Saygılarımla.
Hacı Latif İŞCEN

 
Etiketler: Vestel'den, Bu, Kadar,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Sokağa Çıkma Yasağı Uzatılır Mı?
Körfez’de koronavirüs bilinci yok gibi…
Paniğe gerek yok, akıllı olalım yeter...
Hala konuşulan 10 Kasım Programı
Öğretmenler Gününde ben bir öğrenciyim…
Böyle Olmamalıydı…Kabahat sadece çocuklarında mı?
Yüreği kocaman insanlarda var
“Askıda ekmek” skandalı
Bastığımız Dalı Kesmeyelim
Ah Şu “Merak” Denen Duygu Yok Mu?
Kuyuya Düşen Eşek Misali
Bakmak ve Görmek Arasındaki İnce Fark
Eğitim-İşte Neler Oluyor ?
Sevgi Emek İster
Öğrencilerin Seni Unutmayacak
Körfez Belediyesi
Yeter Artık
Siz de, Kendi Tablonuzu Yapabilirsiniz.
Ağaç Yaşken Eğilir, Tabii Eğilmesini İsterseniz
Bir Neferin Ardından
Sağlık Ciddiyet İster
Üzüntümüz Çok Büyük
Örnek Davranışlar Alkışlanır
Bugün Bayram, Şen Olun Çocuklar
Yarasalar
Kriz Kime Var ?
Aç Tavuk Kendini Buğday Ambarında Görürmüş
Müdür Türküm “İstifa” Etmemeli, Aksine Alkışlanmalıdır
Lafla Peynir Gemisi Yürümez
Umuda Kurşun İşlemez
Varımız Yoğumuz Hemşericilik
Kimsesizlerin Uğrak Yeri Muhtarlar
Ağlanacak Halimize Gülüyoruz
Tek Yol Kahvehane
Yitirilen Duygular
Barış Gibisi Yok…
Bırakalım Tatil Yapsınlar
KTO’da Polar Seçime Doğru
Kan Gölü İle Gelen 2009
Belirtiyorum.com Yeni Yıla, Yeni Bir Yüzle Girecek
En büyük hediye
Öğretmenime
Geldikleri Gibi Giderler
Eğitim-Bir Sende fırtına öncesi sessizlik mi var?
Cumhuriyetimizin muhtarları.
Hepimiz Birer Engelli Adayı Değil miyiz?
Kör, Sağır ve Dilsiz
Esnafın bayramlık hali...
YÖK'e karşı açılan davada son dönemeç
Şöhretli'nin Görev Aşkı
Yazmayacaktım ama dayanamadım...17 Ağustos 2008, Saat:05:10
Bütün pislikler beni mi buluyor?
Mesajlarımızla terörü lanetleyelim...
Biz
Deprem yaşıyorum
Fark göremiyorum. Ya Siz?
Sevinmesini bilmeyenler için umarım Almanyaya yeniliriz.
YÖK'ün yaptığına ne demeli. Ortada ciddi bir haksızlık durumu mu var acaba?
Esnaf çok öfkeli...
Dershane seçiminde dikkatli olun
Gel de yazma, işte Körfezin yükselen değeri Belirtiyorum.com.
Körfez Manşet Gazetesi'ne Veda
KTO Meclisi'nde röportaj tartışması
Ya silah taşıyalım, ya da dolmuşa binmeyelim.
Bilmeyenlere duyurulur; Körfez Belediyesporun kutlaması İstanbulda yapıldı.
Bir Günde Üç Mutluluk
Atalar Mahallesi sakinleri, içiniz rahat olsun
Sonuç : BUMERANG
Umutsuz olmayın, bazen güzel işlerde oluyor...
Antidemokratik-Senlilerin saldırısı
Bahçeci neden kaybetti?
Atın üzerinizdeki ölü toprağını...
Kendi düşen ağlamaz...
Zorunlu Hayırseverlik
Teknolojinin Hızı Baş Döndürüyor
Değil MAHÇUP, REZİL olursun REZİL...
2007yi uğurlarken...
Bayramınız Kutlu Olsun
Belirtiyorum.com farkı yaşanıyor ve yaşanacak
Pehlivan'la Körfez Turu
Öğretmenime
Atamızı Özlemle Anarken, Çağdaş Türkiyeden Portreler.
Körfez, Tek Yumruk Oldu
Haydi Türkiyem, Göster Dünyaya Gücünü...
Eğitim Şart...
Yazarların Mutluluk Tablosu
Karadeniz Yolları Çok Tehlikeli
Emeklilerde Bankalardan Promosyon İstiyorlar
Fındık İşçisi Deyip Geçmeyin.
Ey Gidi Karadeniz, Karadeniz (2)
Ey Gidi Karadeniz, Karadeniz (1)
Her Zaman Sadece Eleştiririz
Alo 153, Orası Neresi? Çözüm(!) Masası mı?
Türkün Türkten Başka Dostu Yoktur
Her Zaman ki Gibi Yine BARIŞ Kaybetti.
Halkın Sorunlarını Dinleyerek Çözüm Üreten Her Zaman Kazanır.
Eğitime Verilen Önem, Ülkemizin Geleceğidir.
Halk; Sayın Pehlivandan Yanıt Bekliyor.
Okullar Çok Erken Tatile Girdi
Kocaeli EML'nin 6. Pilav Gecesi Muhteşemdi.
Yozgat İzlenimleri ve Yozgatın Nabzı
Yapay Derenin Anlamı.
Ey Vatandaş !!! 22 Temmuzda Görevini Yerine Getir..(19.05.2007)
Mevzu-u Bahis Vatansa, Gerisi Teferruattır. (23.04.2007)
Bir Açılış ve Geride Bıraktıkları.(30.03.2007)
Bilmece, Bildirmece (13.03.2007)
Tasarruflu Olun, Su Sorunumuz Bitmedi (23.02.2007)
Bu Mahalleye Sakın Olaki Oy İstemeye Gitmeyin. (10.02.2007)
Hrant Dink Katledildi. (25.01.2007)
Düşüncelerin Şeffaflaştığı Gün (02.12.2006)
Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Kölesi Olurum (24.11.2006)
Nerde Eski Muhtarlar.(18.10.2006)
Kulandan İtiraf ve Serzeniş
Sende mi İgsaş ? (15.11.2006)
Okullarımızda Neler Oluyor? ( 10.10.2006)
Diler Demir Çelikden İlginç Uygulama (02.10.2006)
Lütfen; Yaşananlardan Ders Alalım...
Körfez Öğretmenevi...(28.08.2006)
Teknosa Hakkındaki Tüketici Şikayeti...
Tüketici Dernekleri Ne Yaparlar
5464 Sayılı, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun Geçici 4. Maddesinden Faydalanacaklar İçin
Karadeniz Halkının Fındığına Dokunma!
İsraf ve Tasarruf
Derincede Örgütlü Mücadele.
Bölgemiz Varil Çöplüğüne Döndü
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Galatasaray
52
0
6
10
14
30
5
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
6
Beşiktaş
50
0
10
5
15
30
7
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
8
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Göztepe
38
0
12
8
10
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Kayserispor
31
0
15
7
8
30
16
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
17
Çaykur Rizespor
29
0
17
5
8
30
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı